Motivy pro psaní svobodného softwaru

Přeložil jsem text FSF/GNU: Motives For Writing Free Software. Na zveřejnění na serveru gnu.org se pracuje…


Zde jsou některé důvody, proč lidé píší svobodný software.

 • Zábava. Pro některé lidi, často nejlepší programátory, je psaní softwaru ta největší zábava, zejména pokud nad sebou nemají žádného šéfa, který by jim nařizoval, co mají zrovna dělat. Tuto motivaci sdílí témeř všichni vývojáři svobodného softwaru.
 • Politický idealismus. Touha vytvářet svobodný svět a pomáhat uživatelům počítačů vymanit se z moci vývojářů softwaru.
 • Obdiv. Když napíšete úspěšný a užitečný svobodný program, uživatelé vás budou obdivovat. To je skvělý pocit.
 • Pověst profesionála. Když napíšete úspěšný a užitečný svobodný program, je to dostatečný důkaz toho, že jste dobrý programátor.
 • Vděčnost. Když roky používáte komunitní svobodný software a pomáhá vám ve vaší práci, cítíte vděčnost a závazek k jeho vývojářům. Napsat program, který bude pro mnoho lidí užitečný, je šance, jak jim to oplatit.
 • Zášť k Microsoftu. Je chyba zaměřovat svoji kritiku jen úzce na Microsoft. Samozřejmě že Microsoft je špatný, protože dělá nesvobodný software. Ba co víc, zavádí Digital Restrictions Management
  do svého softwaru. Ale i mnoho jiných firem dělá tyto věci. Nicméně je pravda, že mnoho lidí zcela opovrhuje Microsoftem a někteří přispívají ke svobodnému softwaru z tohoto důvodu.
 • Peníze. Značná část lidí bere plat za to, že vyvíjejí svobodný software nebo si kolem něj postavili svoji živnost.
 • Moci používat lepší program. Lidé často vylepšují programy, které sami používají,
  aby si práci s nimi co nejvíce zpříjemnili. (Někteří komentátoři neuznávají jiné důvody než tento, ale jejich pohled na lidskou povahu je příliš zúžený.)

Lidská povaha je složitá a je celkem obvyklé, že k určitému jednání vede současně více důvodů.

Každý jsme jiný a můžou být i jiné důvody, které zde nejsou uvedeny. Pokud o nějakých dalších víte, napište nám prosím e-mail na <campaigns@gnu.org>. V případě, že to budou motivy, které mohou ovlivnit mnoho vývojářů, přidáme je do seznamu.


Pro více informací o tomto tématu navštivte stránky FSF a GNU.