LinuxEXPRES

Syndikovat obsah
Opravdový linuxový magazín
Aktualizace: 2 min 48 sek zpět

Pripravované novinky v Linuxe 5.4

13. Říjen 2019 - 16:35

Práce na jadre Linuxu 5.4 ďalej pokračujú a už teraz je známych niekoľko noviniek, ktoré táto verzia jadra predstaví. Zároveň bude poslednou stabilnou verziou vydanou tento rok.

Co přinese nové Elive 3.7.14?

11. Říjen 2019 - 16:13

Tento týden vyšla nová beta verze distribuce Elive 3.7.14. Jedná se o poměrně obsáhlé vydání se spoustou zajímavých novinek, o kterých stojí za to vědět. Konkrétně se jedná o nové téma vzhledu, novější verzi jádra a podporu nejnovějších CPU v plném rozsahu. Pojďme se tedy na ni podrobněji podívat.

Podiel Linuxu na platforme Steam naďalej narastá

8. Říjen 2019 - 4:00

Podľa prieskumu platformy Steam počet hráčov hier na Linuxe neustále rastie. Hoci tento nárast ich podielu nie je zatiaľ dramatický, značí zvyšujúci sa potenciál Linuxu ako platformy, ktorá existuje aj pre hráčov.

Robolinux - hra na skrývačku

2. Říjen 2019 - 14:59

I keď nie som vyznavačom klonov Ubuntu, už na prvý pohľad ma zaujala jedna z distribúcií s takýmto pôvodom. Do očí mi totiž udrel screenshot s F-22 "Raptorom" ako tapetou. Povýšili snáď autori tejto distribúcie (s pôvodom v Ubuntu 18.04 LTS) linux do 5-tej generácie? Pozrieme sa na to spolu.

Productboard pořádá hackathon pro vývojáře open source

1. Říjen 2019 - 15:22

Český startup productboard pořádá v Praze svůj první hackathon zaměřený na spojení strojového učení a produktového managementu. Hackathon začíná v pátek 4. října večer v pražském HubHubu a vítězné týmy získají finanční podporu na open source projekt dle vlastního výběru.

Letošní LinuxDays nabídnou šedesát přednášek a hvězdy linuxové komunity

30. Září 2019 - 15:43

O víkendu 5. a 6. října proběhne v pražských Dejvicích osmý ročník největší české linuxácké konference LinuxDays. Připraveno je pro vás více obsahu, zahraniční hosté, RetroHerna a super stánky. První říjnový víkend se do Dejvic sjedou příznivci Linuxu, unixových operačních systémů, otevřených řešení či neotřelých technických nápadů. Jsou tu LinuxDays, osmý ročník velkého svátku všech geeků.

Vyskúšajte si beta verziu Ubuntu 19.10

28. Září 2019 - 15:20

Zatiaľ čo sa dátum vydania Ubuntu 19.10 "Eoan Ermine" blíži, vývojári sprístupnili užívateľom beta verziu tejto linuxovej distribúcie.

CentOS 8.0 vydaný s rolling release alternatívou

27. Září 2019 - 4:00

Projekt CentOS prichádza s novou edíciou svojej distribúcie zameranou primárne na vývojárov. Nová alternatívna verzia, ktorá dostala názov CentOS Stream, tak môže osloviť širšie spektrum užívateľov Linuxu.

Red Hat pomáhá školákům objevovat svět open source

26. Září 2019 - 12:51

Red Hat pomáhá žákům základních škol objevovat svět open source. V úterý 24. 9. uspořádal další ze série studijních dnů kódování pro žáky základních škol. Celkem 23 dětí ze Základní školy Brno – Novoměstská mělo příležitost se během čtyřhodinového bloku seznámit se základy kódování a open source. Red Hat takto dlouhodobě podporuje školy v České republice a program KiCo (Kids Coding Academy) může využít kterákoliv základní škola.

Richard Stallman rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation

25. Září 2019 - 15:42

Richard Stallman, zakladatel a prezident Free Software Foundation, vizionář a člen správní rady nadace, byl donucen rezignovat na své funkce poté, co se zapojil do kauzy Epstein. K tomuto kroku se rozhodl po kampani, která byla na jeho adresu směřována, poté, co se rozhodl se ke kauze Epstein vyjádřit.

Richard Stallman rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation

25. Září 2019 - 15:42

Richard Stallman, zakladatel a prezident Free Software Foundation, vizionář a člen správní rady nadace, byl donucen rezignovat na své funkce poté, co se zapojil do kauzy Epstein. K tomuto kroku se rozhodl po kampani, která byla na jeho adresu směřována, poté, co se rozhodl se ke kauze Epstein vyjádřit.

Ubuntu 19.10 za dveřmi: Očekávejte drobná vylepšení

20. Září 2019 - 16:57

Vývoj Ubuntu 19.10 se blíží ke konci, proto již byla zveřejněna většina novinek, která se v tomto vydání objeví. Půjde zejména o kompresy LZ4, GNOME 3.34 a vydání bez 32bitové verze. Tyto novinky spolu s dalšími činí verzi zajímavou. Konkrétněji se na tyto novinky podíváme dále v článku.

CentOS 7.7 vydaný pred prichádzajúcou verziou 8.0

20. Září 2019 - 4:00

Linuxová distribúcia CentOS sa blíži s dlho očakávanou verziou 8.0 do finále. Pre užívateľov staršej verzie bola zatiaľ vydaná aktualizácia.

Veřejná správa 09/2019: open source ve Světové bance a v elektrických přenosových soustavách

19. Září 2019 - 8:00

Skupina Světové banky doporučuje a vyvíjí software s otevřenými zdrojovými kódy. Na otevřenosti staví také dvě největší elektrické přenosové soustavy v Evropě. Německý úřad pro bezpečnost v IT investoval do vývoje pluginu Mailvelope pro end-to-end šifrování.

Linux 5.3

18. Září 2019 - 4:00

Ako už býva zvykom, počas nedeľňajšej noci bolo ohlásené vydanie novej verzie jadra Linuxu 5.3. Zároveň sa teraz pozornosť vývojárov môže naplno upriamiť na nadchádzajúci Linux 5.4.

Oracle láká vývojáře a studenty nabídkou cloudových služeb zdarma a na neomezenou dobu

17. Září 2019 - 10:27

Na své každoroční konferenci OpenWorld v San Franciscu oznámil Oracle nabídku Cloud Free Tier, v rámci níž získají vývojáři, studenti i pedagogové a školitelé bezplatný přístup k plné funkcionalitě prostředí Oracle Autonomous Database a Oracle Cloud Infrastructure, ať už jde o samotné výpočetní zdroje, úložiště bloků a objektů nebo vyrovnávání zátěže. Nové bezplatné služby umožňují vývojářům i studentům neomezeně dlouho se učit a získávat zkušenosti s tvorbou cloudových aplikací.

Ubuntu 19.10 bude rýchlejšie vďaka LZ4 kompresii

13. Září 2019 - 4:00

Nová verzia Ubuntu 19.10 skráti dobu štartu systému za pomoci algoritmu pre bezstratovú kompresiu dát LZ4.

GORDIC otevírá svou platformu GINIS širokému okruhu vývojářů

11. Září 2019 - 14:05

Společnost GORDIC oznámila své rozhodnutí uvolnit popis rozhraní své integrační platformy GINIS, což umožní širokému okruhu vývojářů z oblasti komerční sféry, vlastním odborníkům z organizací veřejné správy nebo i např. studentům a dalším zájemcům z akademické sféry budovat různorodé kompozitní aplikace a služby s využitím platformy GINIS. 

Debian 10.1 bol vydaný s opravami

10. Září 2019 - 4:00

Linuxová distribúcia Debian dostala aktualizácie, ktoré sú zamerané na opravy nájdených chýb a zlepšenie bezpečnosti systému.

Súhrn BSD noviniek: Prívetivejšie FreeBSD pre desktopy a výzva na spoluprácu s vývojármi Linuxu

9. Září 2019 - 4:00

FreeBSD predstavuje jeden zo svojich budúcich plánov, DragonFlyBSD ďalej napreduje vo vylepšovaní podpory ovládačov grafických kariet a NetBSD má za sebou prvý krok v dlhej ceste ku podpore Waylandu.