Root.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 4 min 53 sek zpět

Díval jsem se na tebe web kamerou, AMD roste a Android zase šmíruje [Stalo se]

23 hodin 46 min zpět
[4 minuty čtení] Pravidelný nedělní přehled nejzajímavějšího dění za uplynulý týden. Další vyděračská spamová kampaň, instalace LTE v dalších částech pražského metra, AMD rostou podíly na trhu a aplikace pro Android šmírují. Ahoj! Jak jste si možná všimli, poslal jsem vám e-mail z vašeho účtu. To znamená, že mám plný přístup k vašemu účtu, tak začíná mail, který se v posledních dnech objevuje v mnoha e-mailových schránkách. V něm vám kdosi píše, že má vaše lechtivé fotografie z web kamery a za jejich nezveřejnění požaduje 255 eur v bitcoinech. Podobná kampaň běžela už vloni v září.

Instalace mikrovlnného spoje nad pražskými střechami (obrazem)

16. Únor 2019 - 0:00
[čtení do minuty] Na pondělí jsme pro vás připravili reportáž z instalace mikrovlnného spoje na hotelové střeše. Už teď se ale můžete podívat na fotografie z instalace 80GHz spoje, který přenese dvakrát gigabit.

Komiks: kytka

16. Únor 2019 - 0:00
[čtení do minuty] Když chlap přinese ženské kytku, v jejím mozku se spustí masivně-paralelní výpočet, který za 20ms vybere z více možností tu pravou. Chlapi, smiřme se s tím, že naše jednovláknové hierarchické myšlení nemá šanci.

Opera představila nový vzhled: prohlížeč má méně rušit (obrazem)

15. Únor 2019 - 9:43
[čtení do minuty] Vývojáři představili novou verzi prohlížeče Opera, která vyjde s číslem 59. Nese kódové označení R3 (reborn 3) a přináší nový grafický vzhled. Ten dohání současný trend: ostré hrany a minimalismus.

Kradení hesel z eduroamu, řešení phishingu a ochrana soukromí v DNS

15. Únor 2019 - 0:00
[11 minut čtení] Proč vám můžou při špatné konfiguraci připojení k síti eduroam uniknout přihlašovací údaje? Jak má vypadat dostatečně bezpečné heslo? Co má správce dělat při detekci phishingu? Nejen o tom se mluvilo na BSS19. Poslední lednový den proběhl Seminář o bezpečnosti sítí a služeb pořádaný sdružením CESNET. Hovořilo se o aktuálních bezpečnostních problémech, hrozbách a technologiích k jejich řešení. O jednom z tématu jsme vydali samostatný článek, zbytek zápisků z toho nejpodstatnějšího, co na semináři zaznělo, se dočtete v tomto textu.

Pražské metro se pokrývá LTE signálem, nahlédněte pod zem

14. Únor 2019 - 12:00
[čtení do minuty] Projděte se s námi tunely pražského metra a podívejte se, jak probíhá pokrývání podzemních prostor LTE signálem. Natáhnout vyzařovací kabely na zdi tunelů nestačí, je toho daleko víc, co je k vidění.

Retrospektiva jednoho linuxového desktopu po 10 letech

14. Únor 2019 - 0:00
[19 minut čtení] Před 12 lety vyšly Windows Vista, a proto se nyní mohu ohlédnout na dobu, která mě odvedla k otevřenému softwaru. Ani po 10 letech ale vábení Windows neutichá, neb jsou závislosti, které nelze plně vyléčit. Původně jsem měl v hlavě koncept jiného textu, nicméně po přečtení Jirkova článku nakonec čtete trochu jiné řádky.

Vývoj síťových aplikací v programovacím jazyku Go

14. Únor 2019 - 0:00
[31 minut čtení] Jednou z oblastí, v níž je jazyk Go úspěšně používán, jsou síťové aplikace, ať již se jedná o jednoúčelové utility, nebo i o mnohdy komplikované servery. V dnešním článku se budeme zabývat právě tímto důležitým tématem. 1. Vývoj síťových aplikací v programovacím jazyku Go

Lepší zvuk přes Bluetooth na Linuxu díky kodeku LDAC

13. Únor 2019 - 0:00
[4 minuty čtení] Bluetooth sluchátka jsou bezvadná věc a na moderním linuxovém desktopu se používají bez potíží. Jen ten zvuk není úplně ideální. Existuje totiž spousta kodeků různých kvalit a licencí. Třeba LDAC. Před rokem jsem si pořídil první pořádná bezdrátová sluchátka. Musím říct, že s Fedora Workstation fungují bezvadně. Spárují se, spojí se, zvuk je automaticky přesměrovaný do sluchátek. Když už spárovaná sluchátka zapnu, notebook se s nimi automaticky spojí. Jen ten zvuk není úplně ideální.

Softwarová sklizeň (13. 2. 2019)

13. Únor 2019 - 0:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si necháme vizualizovat cestu požadavků na webový server, budeme spravovat soubory z terminálu, zapíšeme výraz v LaTeXu a uložíme jeho výstup a nakonec vybraným procesům omezíme šířku pásma. Živé procházení logu požadavků na webový server nebylo nikdy zajímavější. Logstalgia nabízí vizualizaci, která přehrává nebo streamuje logy přístupů, rozlišuje při tom pohyb objektů, které reprezentují úspěšné požadavky anebo naopak ty neúspěšné. Poradí si s několika standardizovanými access.log formáty, jako je Apache nebo Nginx. Pro spuštění vyžaduje grafickou kartu podporující OpenGL.

Pohled do zákulisí návrhu a výroby krabiček Turris Mox (obrazem)

12. Únor 2019 - 10:00
[čtení do minuty] Lisování plastů je věda a není snadné navrhnout a vyrobit plastový díl tak, aby se vůbec dal vylisovat a pak plnil svou funkci. Podívejte se s námi na to, jak se vyrábí plastové krabičky pro router Turris Mox.

Open-source má ve zdravotnictví dveře otevřené, ransomware bohužel taky

12. Únor 2019 - 0:00
[9 minut čtení] Za dvacet let prodělala medicína překotný vývoj. Kupředu se posunuly i související technologie a IT, otevřely se brány pro open-source a zlepšilo se i zabezpečení dat pacientů. Bohužel přibylo i hrozeb. Nejprve se pokusím ponořit do vzpomínek, jak vypadal svět před dvaceti lety. Pak se podíváme na dvě témata, která mne zajímají: bezpečnost dat ve zdravotnictví a open-source v medicíně. U obou témat se budu snažit dopátrat, jakým vývojem prošly v průběhu posledních několika let.

Apache ActiveMQ – další systém implementující message brokera

12. Únor 2019 - 0:00
[29 minut čtení] Další implementací message brokeru, s níž se seznámíme, je nástroj nazvaný Apache ActiveMQ. Dnes si ukážeme jeho instalaci, základní metody komunikace s ním a také utility pro sledování a ovládání tohoto nástroje. 1. Apache ActiveMQ – další systém implementující message brokera

Kam vás dovede dotazník z podvodné stránky?

11. Únor 2019 - 0:00
[7 minut čtení] Kam uživatele zavede dotazník, který slibuje iPhone nejnovější řady za vyplnění čtyř otázek? Kdekdo by se nad tímto typem podvodné stránky jen usmál a ignoroval ji. Jak ovšem zareaguje nepoučený uživatel? Autor článku se na dotazník dostal zcela náhodou (resp. návštěvou stránek, kde byl pravděpodobně infikovaný redakční systém). Vzhledem k tomu, že autor právě pracuje na své bakalářské práci, ve které se věnuje sociálnímu inženýrství, vlastnímu systému pro rozesílání cvičného phishingu a právě i podvodným (podvrženým) webovým stránkám, rozhodl se nenechat návštěvu dotazníku bez povšimnutí a pustil se do jeho „vyplňování“ a následné analýzy.

Postřehy z bezpečnosti: na internetu nejste nikdy v bezpečí

11. Únor 2019 - 0:00
[2 minuty čtení] Pravidelný pondělní souhrn bezpečnostního dění, které se událo v uplynulém týdnu. Opět se nám urodila pěkná sbírka zranitelností napříč všemi oblíbenými operačními systémy a samozřejmě nevynecháme ani internet věcí. Výzkumníci společnosti Check Point objevili nový Trojan využívající nedávno objevenou chybu ve frameworku ThinkPHP. Šíří se napříč různými linuxovými distribucemi. Po úspěšném infikování systému se spojí se svým C&C serverem, kde se zaregistruje a očekává další příkazy. Zároveň nelení a snaží se infikovat další stroje na síti.

Porovnání gzip, bz2, xz a zstd ve všech stupních komprese [Blog]

11. Únor 2019 - 0:00
[čtení do minuty] Zajímalo mě, jak se chová zstd v porovnání s dalšími běžně používanými kompresory. Udělal jsem si skript a ten provedl „pár“ testů, a když jsem si uvědomil, kolik to sežralo elektřiny, tak jsem se rozhodl, že to alespoň publikuji.

Raspberry Pi 4 letos nebude, Microsoft odrazuje uživatele od IE [Stalo se]

10. Únor 2019 - 0:00
[3 minuty čtení] Pravidelný nedělní souhrn toho, co se jinam nevešlo. Čeká nás průzkum mezi vývojáři Pythonu, Microsoft odrazující od používání Internet Exploreru, informace o připravovaném Raspberry Pi 4 a další aktuality. Byly zveřejněny výsledky průzkumu uspořádaného společně Python Software Foundation a JetBrains. V něm odpovídalo 20 000 pythoních vývojářů ze 150 zemí. Celkem 84 % z nich uvedlo, že jde o jejich primární programovací jazyk – to je o 5 % více než v předchozím roce.

Komiks: univerzální překladač

9. Únor 2019 - 0:00
[čtení do minuty] Každý jazyk má překladač – v počítačích compiler, mezi lidmi tlumočník (i když už i zde počítače přebraly část práce). Problém existence univerzálního překladače i dnes trápí mnoho matematiků-filozofů.

LibreOffice 6.2 mají nový vzhled, hezčí ikony a jednodušší menu

8. Únor 2019 - 12:00
[čtení do minuty] The Document Foundation vydala novou verzi kancelářského balíku LibreOffice 6.2. Na první pohled si všimnete upraveného vzhledu, přepnout můžete na NotebookBar, vylepšila se práce s tabulkami a animacemi.

Homebrew má podporu Linuxu: balíčky nainstaluje bez roota

8. Únor 2019 - 0:00
[6 minut čtení] Linuxbrew je port populárního macovského Homebrew. Oba projekty byly v nejnovější verzi spojeny, takže si alternativních balíčků můžeme užít i v Linuxu. Nebudeme k tomu potřebovat ani práva roota, protože se instaluje do domovského adresáře. Původním autorem projektu Homebrew je Max Howell, který balíčkovací systém pro macOS (tehdy ještě Mac OS X) v jazyce Ruby vytvořil v roce 2009. Přinášel do prostředí jablečných počítačů to, co známe z linuxového světa: pohodlný balíčkovací systém, který na jeden příkaz nainstaluje nový balíček včetně všech závislostí. Také proto projekt používá slogan Chybějící správce balíčků pro macOS.